Hammarbybragden

Sällskapet Hammarby-Veteranerna

Hammarbybragden

Sällskapet Hammarbyveteranerna, SHV, bildades 17 februari 1917, och har, förutom att ha haft trevligt tillsammans i närmare 100 år, bland annat delat ut stipendier till aktiva inom Hammarby IF

Sedan 1944 har man delat ut Hammarbybragden till en aktiv eller ledare inom Hammarby, som man ansett förtjäna extra uppmärksamhet.

Här följer samtliga personer som erhållit Hammarbybragden.

1944 Sven Bergquist, fotboll/Arne Berg, ledare cykel

1945 Kurt Kjellström, ishockey/Wilhelm Wendes, ledare friidrott

1946 Bertil Dannebrink, tyngdlyftning/Curt Piper, ledare ishockey

1947 Sven ”Svängis” Johansson, cykel

1948 Gunnar Jansson, cykel/Åke ”Plutten” Andersson, fotboll

1949 Holger Nurmela, ishockey/Arne Wahlström, ledare rodd

1950 Gunnar Andersson, ledare rodd

1951 Curt Brunnqvist, rodd/Lennart Nyman, ledare fotboll

1952 Rune Johansson, ishockey/Artur Pettersson, ledare rodd

1953 Tore Johansson, rodd/Bernt Lindh, ledare rodd

1954 Ingen utdelning av bragd

1955 Folke Adamsson, ledare fotboll

1956 Nils Energren, ledare rodd/Sten Lindström, ledare bandy

1957 Albert Ström, ledare brottning

1958 Aldor Eriksson, fotboll/Olle Landgren, ledare rodd

1959 Rune Larsson, fotboll/Åke Skoglund, ledare tyngdlyftning

1960 Stig Anwret, ledare fotboll

1961 Hans Nell, fotboll/Lars Karlsson, ledare bowling

1962 Robert Wranning, ledare ishockey

1963 Gösta Lundell, fotboll/Knut R Ohlsson, ledare rodd

1964 Leif Fredblad, bandy/Erik Larsson, ledare orientering

1965 Sven-Åke Blom, bandy/Lars Nordin, fotboll/Herbert Östring, ledare orientering

1966 Ingen utdelning av bragd

1967 Kjell Jakobsson, ishockey/Tom Turesson, fotboll/Rune Dareflod, ledare skidor/Sven de Flon, ledare rodd

1968 Börje Andersson, bandy/Gösta Tufvesson, ledare fotboll

1969 Jan Linder, rodd/Sten R Ahlner, ledare fotboll

1970 Ingen utdelning av bragd

1971 Inge Persson, fotboll/Allan Buhne, ledare brottning/Yngve Lindberg, ledare fotboll

1972 Ronnie Hellström, fotboll/Ulla Jansson, skidor/Arvid Claesen, ledare bandy/Gustav Hallgren, ledare bandy/Kurt Wallentin, ledare bowling

1973 Evert Palm, ledare brottning

1974 Arvid Söderman, ledare skidor

1975 Kenneth Ohlsson, fotboll/Adolf Adgert, ledare huvudföreningen

1976 Jan Sjöström, fotboll/Hasse Möller, ledare fotboll

1977 Marianne Bogestedt, skidor/Gunnar Wärnberg, ledare friidrott

1978 Gösta Dahlman, ledare huvudföreningen/Jan Johannisson, ledare rodd/Asta Jernspets, ledare ishockey/Nora Larsson

1979 Lars-Erik Andersson, ledare friidrott

1980 Axel Eriksson, ledare huvudföreningen

1981 Örjan Wallin, friidrott/ Olle Andersson, ledare fotboll

1982 Björn Hedenström, Kenneth Ohlsson, Sten-Ove Ramberg, Michael Andersson, Jonnie Efraimsson, Mats Werner, Billy Ohlsson, Jörgen Sandell, Jan Wegerman, Per Holmberg, Anders Forsberg, Mats Wahlberg, Thomas Dennerby, Ulf Eriksson, Peter Gerhardsson, Thom Åhlund, Klas Johansson, fotboll/Gert Nyman, ledare fotboll/Bengt Persson, ledare fotboll/Nils Andersson, ledare skidor/Olle Norberg, ledare rodd/Sven-Erik Lindgren, ledare fotboll

1983 Sven Arne Henning, ledare fotboll

1984 Stig Darnald, ledare rodd/Sivert Svärling, ledare ishockey

1985 Ingen utdelning av bragd

1986 Mats Forsberg, tyngdlyftning

1987 Åke Öhrbom, ledare fotboll

1988 Willy Berggren, ledare friidrott

1989 Harry Östlund, ledare bowling/Ragnar Sundin, ledare ishockey

1990 Erik Engberg, ledare bowling/Roland Jakobsson, fotboll

1991 Arne Skjutar, ledare friidrott

1992 Per-Olof Weslin, ledare skidor/Sanna Granbeck, ledare damfotboll/Pia Sundhage, damfotboll

1993 Ingen utdelning av bragd

1994 Ingen utdelning av bragd

1995 Ingen utdelning av bragd

1996 Bo Lundholm, ledare bandy

1997 Ingen utdelning av bragd

1998 Hans Bergman, ledare fotboll

1999 Björn Ekblom, ledare fotboll/Mats Lundin, ledare rodd

2000 Jonas Claesson, bandy/Kenneth Kvist, ledare bandy

2001 Lasse Eriksson, fotboll

2002 Rickard Pell, friidrott

2003 Ingen utdelning av bragd

2004 Rolf Svensson, Sällskapet Hammarbyveteranerna

2005 Staffan Olsson, handboll/Johan Attersand, friidrott

2006 Tomas Grabe, rodd/Anders Johansson, rodd

2007 Bengt Lindström, ledare rodd

2008 Elis Sahlin, ledare bandy/Lillis Jonsson, ledare bandy/Sven Alm, ledare Sällskapet Hammarbyveteranerna

2009 Ingen utdelning av bragd

2010 Sonny Lööf, ledare bandy

2011 Ingen utdelning av bragd

2012 Michel Torneus, friidrott/ Åke Andersson, ledare boxning

2013 Andrea Aregawi, friidrott

2014 Kennedy Bakircioglu, fotboll/Magnus Gunér, ledare fotboll

2015 Brita von Qvanten, administration

2016 Ingen utdelning av bragd